Odpowietrzenie kanalizacji i instalacji wodociągowych

Kanalizacja musi być napowietrzana. Bez odpowiedniego montażu odpowietrzenia instalacja sanitarna nie działa właściwie i generuje nieprzyjemne zapachy.

Niepoprawne działanie kanalizacji zauważą Państwo np. podczas spuszczania wody jeśli słychać wtedy bulgotanie i woda nie chce spływać. Przyczyną wadliwego działania kanalizacji nie są zapchane rury, tylko niedziałające lub zły montaż odpowietrzenia.

Jak działa kanalizacja?

Działanie kanalizacji działa w oparciu o siłę przyciągania, ścieki pod własnym ciężarem powinny spływać do szamba lub do przydomowej oczyszczalni ścieków albo do kolektora ścieków. Kanalizacja działa dobrze, jeśli w rurach wyrównane jest ciśnienie z atmosferycznym. Podczas spływania ścieków w części instalacji wod kan tworzy się podciśnienie, które powinno zasysać powietrze do rur. Instalacja powinna być tak wykonana, by powietrze mogło cyrkulować z otoczeniem swobodnie, aby ścieki mogły swobodnie spływać.

Instalacja musi spełniać następujące warunki:

  • W najwyższym punkcie instalacji wod-kan powinno znajdować się sprawnie zamontowane odpowietrzenie (wywiewka, kominek odpowietrzający do instalacji sanitarnej lub zawór napowietrzający)
  • Średnice rur kanalizacyjnych nie powinny być za małe
  • rury kanalizacyjne powinny mieć montaż z odpowiednio dużym spadkiem grawitacyjnym,

Nie zawsze zdarza się, że instalacja kanalizacyjna jest odpowiednio zbudowana.

Jeśli brakuje takiego odpowietrzenia, powietrze zasysane jest przez najbliższy dostępny otwór. Powoduje to spadek poziomu wody w kanalizacji i powoduje nieprzyjemne wyziewy. Natomiast w instalacji zakończonej szambem bez odpowietrzenia ścieki zaczną gnić co niszczy sam zbiornik.

Nawet przy zastosowaniu odpowietrzenia nieprawidłowo wykonanego powyższe problemy mogą zaistnieć

Na przykład w tak zamontowanych instalacjach gdzie:

  • podejście ma zbyt mały przekrój czynny
  • podejście jest zbyt długie lub na jego drodze znajduje się zbyt wiele kolanek hydraulicznych

Przepisy dotyczące odpowietrzenia

  1. Przepisy jasno określają, że każdy pion kanalizacyjne powinien być zakończony odpowietrzeniem.
  2. Jeśli instalacja wyposażona jest w kilka pionów, to odpowietrzenie powinno się znajdować w pionie najbardziej obciążonym. Montż jednego odpowietrzenia powinien przypadać na pięć pionów kanalizacyjnych.
  3. Można łączyć kilka pionów do jednego odpowietrzenia, lecz sama wywiewka powinna mieć odpowiednio dużą średnicę

Rodzaje odpowietrzeń

  • Rura wywiewna odpowietrzenie

Wywiewka kończy pion kanalizacyjny i zamontowana jest ponad dach budynku i zabezpieczona przed warunkami atmosferycznymi. Powinna mieć średnicę większą lub równą pionowi kanalizacyjnemu.

  • Zawory napowietrzające

Działają jak dioda przepuszczając powietrze tylko do kanalizacji, można je montować wewnątrz budynków.

Ile kosztuje przygotowanie projektu przyłącza wodociągowego?

Cena jest zależna od tego czy wykonujemy sam projekt czy projekt wraz z realizacją. Cenę ustalamy po kontakcie osobistym z klientem i obejrzeniu miejsca inwestycji.

Czy w domu może nie być wywiewki?

Błędem w sztuce jest zastępowanie wywiewki zaworami odpowietrzającymi. W przypadku podłączenia kanalizacji do szamba to wywiewka może znajdować się bezpośrednio przy szambie.